Percepcja wzrokowa to zdolność do postrzegania i analizowania widzianych obrazów. Umiejętność ta rozwija się od samego początku życia dziecka. Rodzice poprzez różne zabawy powinni wspomagać malucha w doskonaleniu się jego wzroku i rozumowania świata. Jest to bardzo ważne, gdyż dzieci z lepiej rozwiniętym spostrzeganiem lepiej radzą sobie w szkole. Szybciej uczą się interpretować poszczególne znaki graficzne, np. kształty, litery, cyfry, co ma wpływ na łatwiejszą naukę czytania, a później również pisania.
Na początku życia malucha jego wzrok jest słaby, a widziane obrazy – rozmyte i szare. Z czasem dziecko zaczyna dostrzegać ruch, widzi kształty, rozróżnia poszczególne obiekty. Gdy pociecha uczy się chodzić, jego percepcja wzrokowa rozwija się jeszcze bardziej, gdyż jest zmuszona do analizowania całego otoczenia. Zabawki dostępne na https://tuliki.pl/ pomagają w udoskonaleniu tych zdolności na każdym etapie życia. Młodsze dzieci, które nie skończyły 3. roku życia, mogą np. układać wieże z klocków, używać obręczy sensorycznych, dobierać w pary identyczne obrazki.
W wieku przedszkolnym warto szukać z dzieckiem różnic na obrazkach, układać puzzle, uczyć je rysować linie, szlaczki, a także nazywać poszczególne cyfry i litery. Rozwój dziecka to długi, ale dynamiczny proces. Każdy rodzic powinien zadbać o zdolność percepcji wzrokowej swojej pociechy. Umiejętność ta przyda się w późniejszym życiu. Dzieci z dobrze rozwiniętym postrzeganiem szybciej uczą się liter i rzadziej dotyka je dysekcja.